ACHIEVEMENTS

Image

High Performing Charter School Designation by Florida Department of Education

School of Excellence by Florida Department of Education

A+ Rated

2018

  • Florida School of Excellence Award by Florida Department of Education
  • A+ School Grade by Florida Department of Education
  • 1st in Pinellas County Schools in FSA 8th Grade Math Scores
  • 2nd in Pinellas County Schools in FSA 4th Grade Math Scores
  • 2nd in Pinellas County Schools in FSA 7th Grade ELA Scores
  • 1st Place in Noetic Math Contest in State of Florida: Carter McKay
  • 1st Place in City of Dunedin MLK Jr. Essay: Devin Popplewell
  • 2nd Place SeaPerch Club Southwest Florida Regionals
  • Elementary Science Olympiad Regional
    • 1st Place "Roller Coasters": Ryan Gay and Liana Dimovski
    • 1st Place "Wright Stuff": Liana Dimovski and Carter Sass
    • 2nd Place "Rocks and Minerals": Sofia Basilio and Ysabelle Jacob
    • 2nd Place "Solids, Liquids, and Gases": Riley Kelly and Sienah Spears
    • 2nd Place "Egg Drop": Collin Stebick and Noah Johnson
    • 3rd Place "Battery Buggy": Chase Knight and Ryan Gay
    • 3rd Place "Solar System": Ava Fauber and Riley Kelly

2016

  • A+ School Grade by Florida Department of Education
  • City of Dunedin Mayor's Top Apple Award
  • Elementary Regional Science Olympiad 
    • Tournament Excellence Award
    • 1st Place "Bridge Building": Sofia Basilio and Azra Jashar
    • 1st Place "Anatomy": Jase Evans and Sienah Spears
    • 2nd Place "Solids, Liquids, and Gases": Sienah Spears and Erik Baker
    • 3rd Place "Who Wants To Be a Biologist?": Charisma Reed and Jace Evans

2019

  • Florida School of Excellence Award by Florida Department of Education
  • A+ School Grade by Florida Department of Education
  • City of Dunedin Mayor's Top Apple Award
  • City of Dunedin Mayor's Golden Apple Teacher of the Year: Andrew Frost
  • 100% Achievement in FSA Biology EOC, 1st in Pinellas County Schools
  • PikMyKid Leadership Award: Craig Prindle
  • West Florida Robotics First Lego League Team Spirit Award
  • 1st Place Greater Tampa Bay SeaPerch Regionals: Skylar Sorenson, Caleb Pate, and Hunter Taylor
  • Elementary Science Olympiad Regional
    • 1st Place "Elastic Launcher Glider": Busra Akbaba
    • 3rd Place "Heredity": Tejas Sriram and John Fox
    • 3rd Place "Battery Buggy": Ryan Gay
    • 3rd Place "Tennis Ball Catapult": Kinley Stebick and Irem Akbaba

2017

  • Florida School of Excellence Award by Florida Department of Education
  • City of Dunedin Mayor's Top Apple Award
  • 1st Place in City of Dunedin MLK Jr. Essay: Hannah Gregg
  • 1st Place in City of Dunedin Read for Recycling Contest: Mrs. Wade's 1st Grade Class
  • 1st Place Read for Recycling Kindergarten Winners: Jazzlyn Corey & Carter Robinson
  • Elementary Science Olympiad Regional
    • 1st Place "Starry Starry Night": Hunter Bruce & Charisma Reed
    • 2nd Place "Tower Building": Carter Sass and Daniel Torres

2015

  • A+ School Grade by Florida Department of Education
  • 1st Place in Noetic Math Contest in State of Florida: Jace Evans
  • 1st Place in City of Dunedin MLK Jr. Essay: Jared Quinn

Inspiring Students since 2013

About Us

Discovery Academy of Science is a public charter school approved by the Pinellas County School District.

DAS TEXT

CAMPUSES

South Campus | Grades KG - 1st
1380 Pinehurst Rd. Dunedin FL 34698
Ph: 727-330-2424

North Campus | Grades 2nd - 8th
2817 St. Marks Dr. Dunedin FL 34698
Ph: 727-369-6361

info@discoveryacademy.info

 

Blog Posts